Díky menšímu počtu studentů existují a úspěšně fungují na soukromých vysokých školách takové věci, jako je individuální přístup ke studentovi a z něj plynoucí individuální plány studia.

Rozhovor s rektorem MUP

30. dubna 2009

Rozhovor s rektorem Metropolitní univerzity Praha prof. Michalem Klímou.

1. Co byste doporučil uchazečům, kteří si vybírají, na jakou vysokou školu se přihlásí?

Zájemci o studium by si měli zjistit, jaké mezinárodní kontakty jednotlivé vysoké školy udržují a kolik svých studentů vysílají na studijní pobyty do zahraničí. V neposlední řadě není od věci zjistit si počet studentů, kteří na dané škole studují. Zájem zpravidla svědčí o kvalitě.

2. Co konkrétně nabízí Metropolitní univerzita Praha? V čem se odlišuje od ostatních soukromých vysokých škol?

V České republice působí přibližně padesát soukromých vysokých škol, ale jen dvě získaly univerzitní status. Metropolitní univerzita Praha je jedna z nich. Naše univerzita nabízí jak bakalářské, tak magisterské a doktorské studium. A jen nejkvalitnějším školám na základě nabízených studijních programů schvaluje akreditační komise vyšší stupně vysokoškolského studia. Naší specialitou je mimo jiné obor International Relations and European Studies, který je kompletně vyučovaný v anglickém jazyce. Vyučují ho nejen čeští pedagogové, ale i zahraniční pracovníci například z Velké Británie, USA a Itálie. Obor je pro studenty otevřen v bakalářském, magisterském a rovněž doktorském stupni.

3. Jaké obory vaše univerzita nabízí, a o které je nejvyšší zájem?

Nabídka oborů je skutečně široká. Nejvyšší zájem je zpravidla o Mezinárodní vztahy a evropská studia a o Veřejnou správu. Studentům také nabízíme velmi zajímavé obory jako Anglofonní studia, Humanitní studia, dále Průmyslové vlastnictví nebo Mezinárodní obchod. Od nového akademického roku se u nás začne vyučovat zbrusu nový obor Asijská studia a mezinárodní vztahy.

4. Jak u vás probíhá přijímací řízení?

Co se týče studia při zaměstnání, tedy kombinované formy studia, pak uchazeči o studium nemusí konat přijímací zkoušky. Ale v případě denního neboli prezenčního studia je třeba se přijímacích testů zúčastnit. Uchazeči neleznou podrobnosti na našich webových stránkách.

5. Metropolitní univerzita Praha otevřela regionální střediska také v Plzni, Liberci a Hradci Králové. Co konkrétně tato střediska nabízejí?

V regionálních univerzitních střediscích nabízíme studium ve dvou oborech, a to Mezinárodní vztahy a evropská studia a Veřejná správa. Střediska v Liberci a v Plzni nabízejí kombinovanou formu studia pro ty, kteří chtějí studovat při zaměstnání. Hradec Králové nabízí jak kombinované, tak prezenční studium v oboru Mezinárodní vztahy a evropská studia.

6. Z České republiky získala MUP jako jediná vysoká škola mezinárodní ocenění Handinnov 2008 za projekt „Škola bez bariér“ pro studenty s tělesným postižením. Čím je váš přístup k těmto studentům ojedinělý?

Tento projekt realizujeme šestým rokem. Je to dobrý příklad toho, že soukromá vysoká škola nemusí a neměla by být zaměřena pouze na profit. Studuje u nás více než 60 studentů s tělesným postižením, všechny tři budovy v Praze jsou kompletně bezbariérové. Tito studenti studují bezplatně. Zároveň jim pomáháme najít odpovídající zaměstnání. Nedávno jsme měli velkou radost, že náš student David Drahonínský získal na paralympiádě v Pekingu zlatou medaili v lukostřelbě.

7. Mají vaši studenti možnost studovat na zahraničních univerzitách?

Ze všech vysokých soukromých škol pořádáme pro studenty nejvíce výjezdů do zahraničí. Celkem vyjíždí více než sto studentů do více než čtyřiceti univerzit po celé Evropě v rámci programu Erasmus. Našim studentům poskytujeme měsíční dotaci ve výši 300 – 600 EUR. Univerzita také spolupracuje s kanadskými, americkými a asijskými univerzitami.

8. Pořádá univerzita pro studenty nějaké další zajímavé akce?

Studenti mají nabídku bohatého akademického vyžití. Pořádáme pravidelné studijní cesty do Bruselu a Lucemburku. V rámci univerzity vznikají různá vědecká centra, jako je Centrum pro studium Středního východu, Centrum bezpečnostních rizik a Ústav právní ochrany průmyslového vlastnictví. Univerzita pořádá také pravidelné konference, kurzy a semináře pro studenty, kam zveme významné představitele států. Navštívila nás například viceprezidentka Jihoafrické republiky.

Každý měsíc až do září Dny otevřených dveří, nejbližší termín 20.5. 2009, více informací na www.mup.cz