Vítejte na Privátníškoly.cz

Víte že:
od akademického roku 2001/2002, kdy v České republice existovalo 8 soukromých vysokých škol se jejich počet do akademického roku 2008/2009 zvýšil více než sedmkrát?

Ubytování při studiu soukromých VŠ

10. ledna 2011

Ne každý má to štěstí, aby mohl studovat ve svém rodném městě a využívat tak výhod rodinného krbu i při vysokoškolských studiích. Někteří se zase chtějí osamostatnit a začít bydlet někde jinde. Ať už tak či onak, v tomto článku naleznete několik typů, rad a ponaučení, který typ bydlení zvolit.

Ubytování na koleji

Ubytování na vysokoškolských kolejích je jednoznačně finančně nejvýhodnějším typem ubytování, jaký Vám může škola nabídnout. Zažijete tady spousty zábavy, poznáte neuvěřitelné množství lidí a budete v centru všeho studijního dění. Sehnat potřebné učebnice, rady nebo někoho, kdo Vám něco vysvětlí, případně s Vámi půjde na pivo nebude nejmenší problém. Cenou za toto je však poněkud stísněný životní prostor. Většina ubytovacích kapacit je nabízena jako dvou až třílůžkové pokoje nevelkých rozměrů. Pokud vaše škola ubytování na koleji neposkytuje, neházejte flintu do žita. Ubytovací kapacita na kolejích nebývá plně obsazena, stačí proto zajít do ubytovací kanceláře, která je většinou umístěna přímo v prostorách koleje a zeptat se přímo zde na možnosti ubytování.

Výhody: Hodně lidí, rychlý přístup k informacím a internetu, neustále se něco děje a v neposlední řadě samozřejmě cena. Pokud budete mít štěstí na spolubydlící je bydlení na koleji doslova ráj.

Nevýhody: Nemusí se na vás dostat řada a životní prostor sdílíte s dalšími dvěma až třemi lidmi, pokud však narazíte na ty správné spolubydlící, stane se z druhé nevýhody rázem obrovská výhoda.

 

Ubytování na privátu

Pokud vaše škola přímo neposkytuje ubytování nebo Vám to, co nabízí nevyhovuje, nezbývá než se poohlédnout po nějakém privátním bytě. Na rozdíl od kolejí je ubytování na privátu až několikanásobně dražší, a proto ho většina studentů, kteří takto bydlí řeší spolubydlením. Na druhou stranu, pokud se podíváte na nabídku privátního ubytování, tak zjistíte, že výběr je obrovský a těžko se může stát, že by na Vás nevyšla řada nebo jste nenašli to co hledáte. Například v Praze můžete najít byt k pronájmu o dispozicích 3+1 v současné době od 12 tisíc včetně poplatků výše(dle lokality). Pokud seženete 3 vhodné spolubydlící a rozdělíte si platby nájemného,  tak v takto velkém bytě můžete mít každý svůj pokoj za slušné 4000 Kč včetně poplatků.

Výhody: Vždycky seženete to, co chcete. Máte svůj klid.

Nevýhody: Vyšší cena a náklady spojené s bydlením. Budete mimo centrum dění a některé důležité informace Vám mohou uniknout

 

Následuje seznam internetových stránek, na kterých se vyskytují nabídky vhodné pro studentské bydlení.

http://reality.bazos.cz/, http://byty.hyperinzerce.cz/, http://www.annonce.cz/byty-k-pronajmu.html, http://inzeraty.o2active.cz/byty-pronajem/inzeraty.aspx, můžete vyzkoušet třeba i http://www.sreality.cz, na této stránce však najdete POUZE nabídky realitních kanceláří a zprostředkovatelů a budete se tak muset smířit s nemalou provizí.

 

Jiné školami poskytované ubytování

Soukromých vysokých škol poskytujících svým studentům ubytování stále přibývá. Některé školy svým studentům poskytují/zprostředkovávají ubytování za zvýhodněné ceny a je proto moudré, se dotázat přímo na studijním oddělení školy za jakých podmínek je ten který typ ubytování možno získat. Můžete tak výrazně ušetřit oproti ubytování na privátu a využívat i některých výhod typických pouze pro ubytování na koleji.